Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 12, 2020 in Dieta |

Alternatywy dla mleka zwierzęcego – zamienniki mleka krowiego

W przeszłości mleko krowie było głównym wyborem przy napełnianiu misek z płatkami zbożowymi, wlewaniu do kawy czy robieniu ciastek. Dzisiaj, kiedy spaceruje się po supermarketach lub surfuje w Internecie, można znaleźć wszelkiego rodzaju alternatywy dla mleka krowiego. Więc niezależnie od tego, czy jesteś weganinem, nietolerancją laktozy, czy po prostu chcesz odkryć nowe możliwości, masz do wyboru mnóstwo opcji.

Po co ograniczać spożycie mleka krowiego?

Coraz więcej ludzi ma problemy z trawieniem mleka zwierzęcego. Zauważalne jest również, że im jesteś starszy, tym mniej ciało jest w stanie tolerować picie mleka zwierzęcego. Z tego powodu osoby, które chcą nadal spożywać mleko, ze względu na jego smak lub wartości odżywcze, będą musiały zwrócić się do napojów warzywnych. Poza nietolerancją mleka zwierzęcego, wiele osób zrezygnowało z niego ze względu na warunki produkcji i wykorzystywanie zwierząt.
Napoje roślinne są więc nie tylko dla wegan, są dobrą alternatywą dla Twojego zdrowia i obniżają poziom złego cholesterolu. Z łatwością można je wykorzystać do przygotowania potraw kulinarnych; ciastek, naleśników, koktajli.

Zalety napojów roślinnych.

Niektóre napoje roślinne mają spożycie żywieniowe całkowicie równe (lub nawet wyższe) niż mleko zwierzęce. Napoje roślinne nie zawierają cholesterolu i oczywiście jeszcze mniej laktozy. Są one bogate w sole mineralne, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jakie są właściwości mleka roślinnego?

W obliczu tak szerokiego wachlarza wyborów, czasami trudno jest wybrać właściwą alternatywę do użytku osobistego. Oto korzyści i praktyczne zastosowania 6 rodzajów napojów roślinnych.

Zamienniki mleka krowiego – mleko migdałowe.

Mleko migdałowe jest wysoce strawne i nie zawiera tłuszczów nasyconych. Jego zawartość kalorii jest dość niska. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą schudnąć. Możesz go zamówić w naszym sklepie internetowym lub zrobić to samemu. Przepis na mleko migdałowe jest bardzo prosty i szybki.

Zamienniki mleka krowiego – mleko orzechowe.

Mleko orzechowe jest idealne dla osób z nietolerancją glutenu, ponieważ po prostu nie zawiera glutenu. Jest bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy A i B9. Ulubione przez dzieci, ponieważ ma bardzo przyjemny, słodki smak.

Zamienniki mleka krowiego – mleko kokosowe.

Mleko kokosowe jest najbardziej pachnące, może być używane do gotowania zarówno dań pikantnych (curry, zupy), jak i słodkich preparatów (smoothies, lody). Z drugiej strony, jest to również najbardziej kaloryczne z mleka roślinnego. Na szczęście są tam niskotłuszczowe mleko kokosowe. Mleko to uzyskuje się poprzez tarcie białej części kokosa, a zatem nie ma ono nic wspólnego z cieczą wewnątrz (woda kokosowa).

Zamienniki mleka krowiego – mleko ryżowe.

Mleko ryżowe nie zawiera dodatku cukru i jest bardzo strawne. Zawiera tyle samo wapnia i witamin, co mleko krowie, ale ma mniejszą zawartość tłuszczu. Bogate w błonnik, to mleko jest łatwe do strawienia!

zamienniki mleka krowiego - mleko sojowe

Zamienniki mleka krowiego – mleko sojowe.

Mleko sojowe ma neutralny smak i dlatego jest idealne do gotowania. Nie jest zalecane dla niemowląt, ponieważ trawienie trwa dłużej. Zawiera zarówno potas, jak i wapń.

Zamienniki mleka krowiego – mleko owsiane.

Specjalnością mleka owsianego jest to, że jest ono bogate w rozpuszczalny błonnik, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu w organizmie. Dostarcza też energii na długi czas!