Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 13, 2021 in Dieta |

Uprawa ogórków na własny użytek we własnym warzywniaku

Ogórki są idealnym letnim warzywem, dodającym świeżego smaku sałatkom, kanapkom, chłodnikom i letnim napojom. Ich uprawa jest łatwa, a możliwość robienia tego samodzielnie zawsze sprawia, że zebrane plony lepiej smakują. Oprócz tradycyjnych, dłuższych odmian istnieją również odmiany, które produkują mniejsze owoce, które można spożywać na świeżo lub marynować.

Jak uprawiać ogórki na balkonie?

Uprawa ogórków jest możliwa nawet dla tych osób, które nie posiadają ogrodu czy działki, a dysponują balkonem. Zapewniając im odpowiednie warunki będą rosły i plonowały równie dobrze co w gruncie. Oczywiście można próbować hodować każdą odmianę, jednak do doniczek najlepsze będą te z symbolem F1 w nazwie. To oznaczenie informuje o tym, że odmiana charakteryzuje się wysoką plennością i odpornością na choroby, szczególnie polecana jest Iznik F1, która powstała specjalnie z myślą o balkonowych ogródkach. Natomiast ogórek sałatkowy Tanja jest wyjątkowo odporny na choroby. Wybierając tę odmianę mamy gwarancję bezproblemowej uprawy w warunkach balkonowych.

Jak wybrać odpowiednią doniczkę?

Na balkonie ogórki mogą rosnąć w niemal dowolnych doniczkach: plastikowych, glinianych, w skrzynkach a nawet w torbach polipropylenowych. Jedyne o czym nie wolno zapomnieć to otwory w dnie, które zapewnią odpływ nadmiaru wody i wentylację korzeni, a pojemność wyniesie od 10 do 20 litrów. Jeśli doniczka będzie mniejsza, będzie to skutkowało zbyt szybką utratą wocy, co przełoży się na słabe plony.

Kiedy można wysiewać ogórki na balkonie?

Planując wysiewanie nasion na balkonie najlepiej jest to robić między 15 a 30 kwietnia i można wysiewać od razu do doniczek, ale można także przygotować rozsady. Jeśli ktoś zdecyduje się na tę opcję, to dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie rozsady w małej torfowej doniczce i dopiero, gdy sadzonka podrośnie, umieszcza się ją, razem z doniczką, w większym pojemniku, np. w skrzynce. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ogórki nie lubią przesadzania, a doniczka z torfu sama się rozłoży, zapewniając siewkom odpowiednią ilość miejsca. Ważne, do donicy o pojemności 20 litrów sadzi się jedną sadzonkę!

Jak pielęgnować ogórki?

Istotne jest zapewnienie ogórkom nasłonecznionego, osłoniętego od wiatru miejsca. Do uprawy sprawdzi się podłoże uniwersalne, ale największe wyzwanie stanowi podlewanie. Kiedy ogórki kwitną i owocują wystawione na pełne słońce, w ekspresowym tempie zużywają wodę zgromadzoną w podłożu. W upalny dzień, warzywa rosnące w doniczkach trzeba podlewać nawet kilka razy w ciągu dnia.