Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 21, 2020 in Zdrowie i medycyna |

Jak postępować w przypadku niedoboru wapnia? W jakich produktach jest najwięcej wapnia

Niezbędny do prawidłowego rozwoju kości wapń, jest szczególnie ważny w diecie niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych, których kości są znacząco osłabione i podatne na uszkodzenia.
Prócz budowy kości i zębów, wapń odgrywa w organizmie wiele innych ważnych roli. Odpowiada on bowiem za właściwe krzepnięcie krwi, wpływa na układ nerwowy i poprawia pracę mięśni, dlatego tak istotne jest spożywanie odpowiedniej diety, by uniknąć powstania jego niedoboru.

Dieta dla osób zmagających się z niedoborem wapnia. W jakich produktach jest najwięcej wapnia?

Choć często się nie zastanawiamy nad spożywanym przez nas jedzeniem, ma ono ogromne znaczenie w właściwym funkcjonowaniu organizmu. Dla osób, które potrzebują dużej ilości wapna lub zmagają się z jego niedoborem poleca się głównie nabiał, czyli ser biały, żółty, mleko, jogurty, maślanki, kefir i śmietanę. Czy tylko to warto jeść podczas niedoboru wapnia?
Otóż nie! Nie trzeba zmuszać się do jedzenia, którego nie lubimy lub nasz organizm go nie toleruje. Nabiał można zastąpić między innymi szpinakiem, jarmużem, migdałami, tofu, rukolą, brokułami, białą fasolą, figami, soją, sardynkami, szprotami, kapustą, boćwiną, natką pietruszki, orzechami laskowymi, morelami, makiem, słonecznikiem, sezamem, płatkami owsianymi, wołowiną, wieprzowiną, malinami a nawet otrębami. Tak duża różnorodność produktów sprawia, że każdy przyrządzi dla siebie coś zdrowego, smacznego i przede wszystkim bogatego w wapń.
Mimo, iż jest tak wiele produktów bogatych w wapń, są i te, które powodują ich ograniczone wchłanianie, dlatego nie zaleca się ich spożywania przy niedoborze wapnia. Do produktów tych zaliczają się szczaw, rabarbar, napoje moczopędne czyli kawa i herbata oraz napoje gazowane, bogate w dużą ilość cukrów. Aby uniknąć ograniczeniu wchłaniania się tak ważnego do rozwoju wapnia, zaleca się ograniczenie lub całkowitą eliminację tych produktów.
Dieta bogata w wapń, jest bardzo zróżnicowana. Przygotowane dania, desery, a nawet orzeźwiające napoje, z pewnością przypadną do gustu każdemu, dlatego warto zmienić nawyki żywieniowe by poprawić stan zdrowia.