Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 31, 2021 in Dieta |

Dieta białkowa – Czy wysokobiałkowa dieta pomaga w utracie wagi?

Dieta białkowa – skuteczny sposób na utratę wagi?

Czy wysokobiałkowa dieta może pomóc w walce z nadwagą i optymalnym kształtowaniem sylwetki? Oto odpowiedź na to pytanie.

Rodzaje diet białkowych

Diety białkowe zawsze były w cenie – już od samego początku, gdy rozpowszechniły się wśród kulturystów. W zależności od założeń konkretnej dietetycznej strategii, dieta białkowa może mieć różne wymiary i formy.

Istnieją dwie podstawowe grupy diet białkowych:

  1. wysokobiałkowe,
  2. bardzo wysokobiałkowe.

W diecie wysokobiałkowej, spożywanie białka stanowi od 25 do 30 procent całkowitej dziennej kaloryczności. Z kolei w bardzo wysokobiałkowej diecie, spożywanie białka wzrasta do ponad 40 procent kaloryczności.

Zalety diety białkowej

Dieta białkowa pomaga w budowaniu mięśni. Wysoki poziom białka to fundamentalny składnik, który umożliwia rozwój i regenerację mięśni. Ich rozbudowanie z kolei pomaga w utracie wagi. Musimy przy tym zdawać sobie sprawę, że mięśnie potrzebują energii nie tylko w czasie treningów, ale także podczas odpoczynku. Wysokobiałkowa dieta działa zatem nie tylko podczas trwania treningów, ale także przez całą dobę.

Błędy popełniane w trakcie stosowania diety białkowej

Ważne jest, by w trakcie stosowania diety białkowej unikać błędów żywieniowych, w tym przede wszystkim:

  1. zbyt dużej ilości białka,
  2. zbyt niskiej ilości węglowodanów,
  3. słabego pochłaniania białka przez organizm.

Zbyt duża ilość białka to zdecydowany błąd, który zniweczy wszystkie pozytywne efekty diety. Przede wszystkim może to prowadzić do stanów zapalnych, zwiększenia ilości mocznika we krwi i wydalania kwasu moczowego. Warto zwrócić naszą uwagę na to, by określić ilość białka, którą spożywamy w określonym czasie i w zależności od masy ciała.

Efekty diety białkowej

Jeśli stosujemy dietę białkową zgodnie ze wskazówkami, możemy wiele zyskać. Oto najważniejsze efekty:

  1. redukcja masy ciała,
  2. rozwój mięśni,
  3. wzrost metabolizmu,
  4. lepsza gospodarka hormonalna,
  5. poprawa kondycji skóry.

Dlaczego dieta białkowa może być skuteczna w utracie wagi?

Dieta białkowa może być skuteczna w walce z nadwagą z kilku powodów. Przede wszystkim białko hamuje apetyt i sprawia, że czujemy się dłużej nasyceni. Dzięki temu łatwiej nam unikać podjadania między posiłkami. Poza tym białko przyspiesza metabolizm i pomaga spalać tkankę tłuszczową. Warto również pamiętać, że dieta białkowa pomaga w optymalnym kształtowaniu sylwetki.