Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 11, 2021 in Uroda, Zdrowie i medycyna |

Rola kolagenu w poprawie zdrowia i urody

Młody wygląd i mocne stawy to cel wielu osób. Trudno się w zasadzie temu dziwić, gdyż wraz z wiekiem tracimy te cechy. Na całe szczęście możemy, liczyć na wsparcie w tej zdawałoby się nierównej walce z czasem. Ułatwi nam to kolagen, który należy do kluczowych elementów budulcowych tkanek. Tym samym zasługuje on na nieco uwagi, a zatem zapraszamy do lektury niniejszego tekstu.

Czym jest kolagen?

Kolagen zalicza się do białek, które odpowiedzialne są za tworzenie tkanki łącznej. Tym samym nie powinno zaskakiwać, że stanowi on aż 30% wszystkich białek występujących w ludzkim organizmie. To dzięki niemu nasze stawy, mięśnie, ścięgna oraz skóra są jędrne i elastyczne. Niestety substancja ta jest szalenie delikatna, co w konsekwencji ma wpływ na jej zanik w naszym organizmie.

Kolagen na zdrową skórę i stawy

Niezwykle istotne jest więc, aby dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość tego białka. W końcu ma ono szalenie istotną funkcję. Jakie jest to konkretnie działanie? Już spieszymy z odpowiedzią.

Wpływ kolagenu na ludzki organizm

Za sprawą kolagenu możemy liczyć na:

  • szybsze gojenie się ran i zrastanie się kości,
  • bardziej sprężystą i gładką cerę,
  • poprawę elastyczności naczyń krwionośnych,
  • większą ruchomość stawów i brak dolegliwości bólowych.

Jeśli jednak nasz organizm odnotowuje deficyt tego białka, to zaczynamy uskarżać się na szereg przykrych dolegliwości. Możemy odczuwać bóle stawów, lecz zdecydowanie najbardziej ubytki kolagenu są widoczne na skórze.
Dotyczy to zwłaszcza obrębu twarzy i szyi. Skóra na tych partiach zaczyna tracić napięcie i staje się wiotka. Na domiar złego pojawiają się zmarszczki i skóra zaczyna nieestetycznie zwisać. To wszystko sprawia, że zaczynamy tracić pewność siebie. Jednak dostarczając swojemu ciału kolagen, na dłużej możemy zachować młodzieńczy wygląd.

Źródła kolagenu

Kolagen to białko, które w sporych ilościach znajduje się w dość specyficznych produktach, co może mieć wpływ na problemy z jego uzupełnianiem za pośrednictwem diety. Białko to bowiem występuje w galaretkach, nóżkach wieprzowych, chrząstkach czy wywarach z kurzych łapek. Nie dziwi zatem fakt, że większość osób chcących zwiększyć ilość kolagenu decyduje się na jego suplementację.