Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 15, 2020 in Dieta |

Dieta DASH – Zasady i korzyści dla zdrowia

Dieta DASH – jakie są zasady i korzyści dla zdrowia?

Dieta DASH to popularna dieta opracowana przez National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI) z myślą o zmniejszeniu ryzyka chorób serca, nadciśnienia oraz otyłości. Skuteczność tej diety została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. W artykule omówimy zasady tej diety oraz jej korzyści dla zdrowia.

  1. Co to jest dieta DASH?

Dieta DASH to dieta bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko i niskotłuszczowe produkty mleczne. Ogranicza się w niej spożycie tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i cholesterolu, co pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru i nadciśnienia.

  1. Zasady diety DASH

Dieta DASH polega na zwiększeniu spożycia owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, niskotłuszczowych produktów mlecznych, orzechów, nasion oraz chudego mięsa, ryb i drobiu. Należy unikać produktów bogatych w tłuszcze nasycone i trans, soli oraz cukru.

Przykładowy jadłospis diety DASH:

  • Śniadanie: owsianka z mlekiem sojowym, bananem i orzechami.
  • Drugie śniadanie: jabłko i płatki owsiane z jogurtem naturalnym.
  • Obiad: sałatka z pomiędzy, jajkiem, awokado i orzechami włoskimi.
  • Przekąska: marchewka z hummusem.
  • Kolacja: pieczona piersi kurczaka, warzywa grillowane, brązowy ryż.
  1. Korzyści dla zdrowia

Dieta DASH pomaga utrzymać zdrowie serca, zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, choroby naczyń mózgowych, udaru, a także obniża ciśnienie krwi oraz ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Dieta ta również jest skuteczna w utracie wagi, przy jednoczesnym zachowaniu dobrego poziomu kalorii.

  1. Jak zacząć dietę DASH?

Aby rozpocząć dietę DASH, zacznij od zmniejszenia ilości soli i cukru w swojej diecie, a następnie zwiększaj spożycie owoców, warzyw, orzechów i ryb. Planuj posiłki i unikaj jedzenia na wynos. Pamiętaj także o regularnej aktywności fizycznej.

  1. Podsumowanie

Dieta DASH to zdrowa dieta, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Skuteczność tej diety została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Zmiana diety na DASH może pomóc w utracie wagi, obniżeniu ciśnienia krwi oraz zmniejszeniu ryzyka chorób serca i innych chorób przewlekłych. Zacznij od małych kroków i postępuj według zasad diety DASH, aby cieszyć się zdrowiem przez wiele lat.