Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 21, 2021 in Dieta |

Dieta ketogeniczna – Co to jest i jak działa?

Dieta ketogeniczna – zasady, wpływ na organizm i sposób stosowania

Chcesz schudnąć, zbudować masę mięśniową, poprawić swoje zdrowie i samopoczucie? Dieta ketogeniczna może być dla Ciebie odpowiednia! Co to jest w ogóle za dieta i jak działa na organizm? Oto kilka ważnych informacji.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania polegający na ograniczeniu węglowodanów do minimum, a jednocześnie zwiększeniu spożycia białka i tłuszczów. Dzięki temu organizm zaczyna korzystać z innych źródeł energii, niż glukoza uzyskiwana z cukrów. W wyniku przemian metabolicznych powstaje keton, który jest w stanie zastąpić glukozę w swojej funkcji energetycznej.

Jak działa dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna działa na organizm w kilku wymiernych sposobach:

  1. Ogranicza uwalnianie insuliny

Insulina to hormon, który jest kluczowy dla metabolizmu węglowodanów. Im więcej spożywamy cukrów, tym więcej insuliny wydziela się w naszym organizmie. To z kolei prowadzi do wzrostu poziomu cukru we krwi, a w konsekwencji do odkładania się tkanki tłuszczowej. Redukując spożycie węglowodanów, znacznie zmniejszamy uwalnianie insuliny i zapobiegamy efektom jej nadmiaru.

  1. Przyspiesza procesy utraty wagi

Dzięki brakowi węglowodanów dieta ketogeniczna sprzyja procesom spalania tkanki tłuszczowej. W wyniku powstawania ketonów organizm przestawia się z procesów energetycznych opartych na cukrach, na te oparte na tłuszczach. Jeśli jednocześnie będziemy dostarczać organizmowi mniejszą ilość kalorii, to zbudujemy odpowiedni deficyt, co przełoży się na skuteczną utratę tkanki tłuszczowej.

  1. Poprawia pracę mózgu

Kwasy tłuszczowe stanowią ważny materiał budulcowy dla naszych komórek nerwowych. Poprawiają przepuszczalność błon komórkowych i wspomagają procesy przesyłania sygnałów między komórkami nerwowymi. W ten sposób dieta ketogeniczna może wpłynąć na naszą pamięć, koncentrację i ogólnie na lepszą pracę mózgu.

  1. Pobudza produkcję hormonów

Tłuszcze są naturalnym źródłem dla produkcji hormonów steroidowych, aminokwasów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dzięki temu dieta ketogeniczna może pomóc w stabilizacji poziomu hormonów, w tym kortyzolu.

Jak stosować dietę ketogeniczną?

Zanim zaczniemy stosować dietę ketogeniczną, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem. Przygotować potrzebujemy specjalny jadłospis, który będzie odpowiednio zbilansowany i dostarczał nam wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Wprowadzenie do diety ketogenicznej może być szokiem dla organizmu, dlatego powinniśmy stopniowo redukować ilość węglowodanów w swojej diecie. Można to zrobić na przykład poprzez redukcję spożywanych produktów węglowodanowych – makaronów, chleba, cukrów i innych. Korzystnie działa również umiarkowane spożycie białka.

Dieta ketogeniczna – podsumowanie

Dieta ketogeniczna to skuteczna dieta dla ludzi, którzy chcą zbudować masę mięśniową, schudnąć i zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Dzięki zmianie substancji energetycznych, z jakimi boryka się organizm, dieta ta wpływa na zmniejszenie wagi, stabilizację poziomu hormonów, skuteczną regenerację i lepszą pracę mózgu. Warto jednak przed jej wprowadzeniem skonsultować się z fachowcami.