Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 9, 2020 in Dieta |

Dieta paleo: Czy warto wrócić do pierwotnych nawyków żywieniowych?

Dieta Paleo: Czy warto wrócić do pierwotnych nawyków żywieniowych?

W dzisiejszych czasach wiele osób zwraca uwagę na swoje zdrowie oraz kondycję fizyczną. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej ludzi zastanawia się nad dietą paleo, która powraca do pierwotnych nawyków żywieniowych. Czy warto zastosować ją jako sposób na zdrowie i dobre samopoczucie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

 1. Czym jest dieta paleo?

Dieta paleo opiera się na jedzeniu produktów, które zjadali nasi przodkowie z epoki kamienia. Oznacza to, że na naszym menu powinny się znaleźć mięso, ryby, warzywa, owoce, orzechy i nasiona. Żywność przetworzona i produkty, które pojawiły się w diecie człowieka wraz z rewolucją przemysłową, są wykluczone.

 1. Zalety diety paleo.

Dieta paleo może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Umożliwia znacznie większe spożycie warzyw i owoców, co jest konieczne dla dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Ograniczenie ilości produktów przetworzonych i sztucznych dodatków może przyspieszyć utratę wagi, poprawić trawienie i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Korzyści:

 • większe spożycie warzyw i owoców,
 • ograniczenie ilości produktów przetworzonych,
 • poprawa trawienia,
 • zmniejszenie ryzyka chorób serca.
 1. Wady diety paleo.

Jednak dieta paleo ma też swoje wady. Wymaga wykluczenia z diety pełnowartościowych produktów, takich jak mleko i produkty mleczne, co może prowadzić do niedoboru wapnia, witaminy D oraz B12. W diecie paleo jest także zbyt mało węglowodanów, co może spowodować uczucie słabości i zmniejszonej wydolności podczas ćwiczeń.

Wady:

 • wykluczenie z diety pełnowartościowych produktów,
 • brak węglowodanów.
 1. Czy dieta paleo jest dla każdego?

Nie każdy organizm toleruje dietę paleo. Dlatego przed przystąpieniem do niej warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Niezbędne może być także badanie krwi, aby sprawdzić poziom witamin i minerałów. Osoby z chorobami nerek lub wątroby powinny unikać diety paleo, ponieważ dieta ta zawiera dużą ilość białka, co może zwiększyć ryzyko uszkodzenia tych organów.

 1. Podsumowanie.

Podsumowując, dieta paleo jest interesującym sposobem na poprawę zdrowia i sylwetki, jednak trzeba uważać na wady tej diety. Warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed przystąpieniem do niej i kontrolować poziom witamin i minerałów w organizmie. Dzięki temu będzie można cieszyć się korzyściami, jakie niesie ze sobą dieta paleo, jednocześnie unikając zagrożeń.