Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 2, 2019 in Zdrowie i medycyna |

Pokarm bogaty w żelazo

Żelazo jest jednym z najcenniejszych składników w naszym organizmie. Jego niedobór może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości. Osoby z niedoborem żelaza często zapadają bowiem na anemię. Ta jest z kolei powoduje mnóstwo niekorzystnych objawów. Chorzy mogą odczuwać takie stany jak przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, obniżenie nastroju i skłonności depresyjne, czy kołatanie serca. To tylko niektóre z objawów anemii, dlatego warto jeść pokarm bogaty w żelazo.

Pokarm bogaty w żelazo – zarówno mięso jak i warzywa!

Produkty zawierające żelazo to między innymi jajka (a dokładniej ich żółtka), czerwone mięso, wątróbka z kurczaka, czy mleko i mleczne produkty. Wśród warzyw są to warzywa czerwone oraz przede wszystkim warzywa strączkowe, jak groch, czy fasola oraz brokuły i natka pietruszki. Sporo żelaza zawiera też soja, co z pewnością ucieszy wegan, bo jest to jeden z ich głównych pokarmów.

Dla upewnienia się, czy posiadamy niedobory żelaza w organizmie warto zrobić morfologię krwi. Jej wyniki dadzą nam odpowiedź, czy powinniśmy częściej jeść pokarm bogaty w żelazo.