Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 24, 2020 in Dieta |

Dieta medytacyjna: Jak wpływać na umysł i ciało poprzez jedzenie?

Dieta medytacyjna: Wpływ na umysł i ciało poprzez jedzenie

Chociaż medytacja i dieta są dwoma różnymi praktykami, to łączą je podobne cele. Oba pomagają w osiągnięciu harmonii i równowagi w życiu. Jednak, co by było, gdyby połączyć te dwie praktyki w jedną? Dieta medytacyjna doskonale spełnia ten cel. Dzięki niej można wpłynąć zarówno na umysł, jak i ciało. Poniżej przedstawiamy, jak to działa.

  1. Co to jest dieta medytacyjna?

Dieta medytacyjna to sposób odżywiania, który skupia się na jakości jedzenia, a nie tylko na ilości. To podejście opiera się na świadomości, którą rozszerza medytacja. Dlatego dieta medytacyjna wymaga skupienia się na jedzeniu, jego smaku, zapachu i konsystencji. Stosując tę dietę, warto zwrócić uwagę na to, co jemy i jakie działanie wywiera to na nasz organizm.

  1. Dlaczego dieta medytacyjna wpływa korzystnie na umysł i ciało?

a) Świadoma konsumpcja jedzenia.

Dieta medytacyjna opiera się na jedzeniu w sposób świadomy. Oznacza to, że jedząc, skupiamy się na jedzeniu, a nie na innych kwestiach. Dzięki temu zbędne myśli są wykluczone, a myślenie jest zredukowane do minimum. Praktyka ta pozwala skupić się na pozytywnych emocjach, takich jak wdzięczność, uznawanie i szacunek dla jedzenia.

b) Korzystny wpływ na zdrowie.

Dieta medytacyjna jest skoncentrowana na jedzeniu organicznym, bogatym w białko, błonnik i mikroelementy. W przeciwieństwie do innych diet, dieta medytacyjna skupia się nie tylko na kontroli kalorycznej, ale również na wprowadzeniu do diety produktów, które są korzystne dla zdrowia. Dzięki temu, korzystamy z dobroczynnych składników odżywczych, które działają na korzyść naszego organizmu.

c) Redukcja stresu.

Medytacja i dieta opierająca się na mindfulness pozwalają na uspokojenie umysłu. Redukują one stres, co wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Ponadto, dzięki diecie medytacyjnej, lepiej śpi się, a to również działa przeciwstresowo.

  1. Jakie produkty można znaleźć w diecie medytacyjnej?

W diecie medytacyjnej, warto zwrócić uwagę na jedzenie roślinne oraz na produkty, które zawierają błonnik, białko i mikroelementy. Poniżej przedstawiamy przykładowe produkty, które warto wprowadzić do swojej diety:

  • Owoce i warzywa.
  • Pełne ziarna.
  • Ciecierzyca, fasola i inne rośliny strączkowe.
  • Ryby i owoce morza.
  • Orzechy i nasiona.
  1. Jak zacząć?

Rozpoczęcie diety medytacyjnej nie wymaga drastycznych zmian. Warto wprowadzać nowe produkty stopniowo. Jednym z kroków, które warto podjąć, jest spożywanie posiłków w cichej i spokojnej atmosferze, gdzie jesteśmy w stanie skupić się na jedzeniu i poznaniu jego smaku. Warto również odbyć krótką sesję medytacji przed jedzeniem, co pomoże w osiągnięciu maksymalnego skupienia.

  1. Podsumowanie

Dieta medytacyjna to sposób wpływania na umysł i ciało poprzez jedzenie. Skupia się na jedzeniu w sposób świadomy i korzystnym dla zdrowia organizmu. Dzięki niej redukujemy stres i koncentrujemy się na pozytywnych emocjach. Rozpoczęcie diety medytacyjnej wymaga tylko niewielkiej modyfikacji w stylu jedzenia oraz podejściu do jedzenia.