Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 8, 2021 in Dieta |

Dieta paleo a zdrowie serca: Czy warto stosować dietę paleo dla dobra serca?

Dieta Paleo a zdrowie serca: czy naprawdę warto stosować tę dietę dla dobra naszego serca?

Od wielu lat prowadzi się badania, które mają na celu ustalenie, jakie produkty spożywcze i diety wpływają na zdrowie serca. Jednym z ostatnio popularnych podejść jest dieta paleo, która staje się coraz bardziej popularna. Czy jednak jest to zdrowy sposób odżywiania, który mogłaby korzystnie wpłynąć na nasze serce? W tym artykule zajmiemy się tą kwestią.

Dieta Paleo – czym jest?

Dieta Paleo opiera się na założeniu, że powinniśmy jeść tak samo jak nasi przodkowie z epoki kamienia łupanego, czyli osoby żyjące przed około 10 000 lat. Dieta ta zakłada spożywanie mięsa, ryb, jajek, owoców, warzyw, orzechów i nasion, a jednocześnie wykluczenie produktów przetworzonych, zbóż, nabiału i cukru.

Korzyści i wady diety Paleo dla zdrowia serca

Z jednej strony dieta Paleo może wydawać się zdrowa dla naszego serca, ponieważ eliminuje ona wiele produktów o nieznanej w Polsce wartości odżywczej, a także spowalnia spożycie cukru i soli. Powinniśmy jednak pamiętać, że dieta Paleo opiera się na produkowaniu energii z tłuszczów i białek, co może prowadzić do obciążenia serca i zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto, eliminacja całkowita zboża i nabiału może prowadzić do niedoborów w diecie, związanych z niezbędnymi witaminami i minerałami, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Alternatywna dieta dla zdrowia serca

Jeśli chodzi o dietę, która jest zalecana przez ekspertów, to dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli dieta zapobiegająca nadciśnieniu. Dieta DASH polega na ograniczeniu spożycia soli, tłuszczów i cukru, a jednocześnie na zwiększeniu ilości owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz ryb i orzechów. Taka dieta jest rekomendowana przez wiele instytucji, takich jak American Heart Association czy National Institutes of Health, ze względu na wiele pozytywnych badań naukowych z nią związanych.

Podsumowanie

Mimo, że dieta Paleo wydaje się być atrakcyjna i cieszy się coraz większą popularnością, powinniśmy pamiętać o jej wadach i ograniczeniach. Optymalnym sposobem odżywiania dla naszego serca jest dieta DASH, która rekomendowana jest przez wiele instytucji medycznych. Zawsze warto konsultować zmiany w diecie z lekarzem lub dietetykiem, aby uniknąć nieprzewidywalnych skutków ubocznych.