Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 29, 2021 in Inne |

Ściółka dla koni

Każdy hodowca zwierząt chce, by jego zwierzęta miały się jak najlepiej i prowadziły odpowiedni żywot. Z tej troski wynika to, z jaką uwagą podchodzi się do zapewnienia im odpowiednich warunków i jak najlepszego wyżywienia. To samo tyczy się – w przypadku hodowli koni – ściółki. Na co trzeba zwrócić uwagę? By umiała spełniać wszystkie funkcje, do jakich została „powołana”, dlatego nie powinien być to zakup „na szybko”.

Znaczenie ściółki

Ściółka w boksach koni powinna zasadniczo pełnić trzy funkcje. Po pierwsze, powinna umożliwić utrzymanie czystości i wchłaniać płyny. Po drugie, musi izolować konia – a przede wszystkim jego kopyta – od podłoża, którym zazwyczaj jest beton. Po trzecie, musi stwarzać zwierzęciu komfort leżenia i przebywania w zamkniętym pomieszczeniu. Spełniając te trzy role, ściółki dla koni będą tymi odpowiednimi.

Wynika więc z tego, że to od wyboru hodowcy zależy w gruncie rzeczy samopoczucie konia, dla którego ściółka jest przeznaczona, dlatego nie może być to decyzja szybka, bez wcześniejszego sprawdzenia możliwości, jakie na rynku stawiają dostawcy ściółek dla koni.

Dokonanie wyboru

Ściółka produkowana jest zazwyczaj na bazie specjalnie spreparowanych trocin drzew iglastych czy naturalnej słomy lub innych podobnych surowców, na przykład z torfu (ściółki torfowe dla koni), ściółki lnianej, pelletu, ściółki papierowej. Ma w sobie zdolność wchłaniania płynów, tworzy odpowiednią izolację, zapewniając też ochronę przez wiatrem.

Aby podjąć decyzję o tym, jaka ściółka dla koni zostanie wybrana i umieszczona w ich boksach, należy najpierw dokładnie się zastanowić, jaki rodzaj ściółki będzie najodpowiedniejszy. Każdy z materiałów ma bowiem inne właściwości. Należy także upewnić się, czy nie ma problemu z dostępnością ściółki w okolicy – raczej nie chce się przemierzać połowy kraju. Na uwadze należy też mieć, że jeżeli ściółka zamawiana jest wraz z transportem, to jego koszta nie są najmniejsze.

Zastanawiając się nad wyborem ściółki należy także zadbać o miejsce, w którym będzie ona składowana – czy jest ono odpowiednie, by ściółka nie straciła swoich właściwości. Pomyśleć trzeba również nad sposobem składowania oraz utylizacji obornika.

Najważniejsze, na co zawsze trzeba zwracać uwagę przy wyborze ściółki, to: chłonność, walory smakowe, wypoczynkowe, jej cena oraz koszty pracy. Ze względu na to, że każdy koń ma inne upodobania, do wyboru ściółki należy podejść indywidualnie.

Dostępność i pakowność

Oferowane przez dostawców ściółki najczęściej pakowane są w worki. Ich objętość może być naprawdę różna – spotkać można się z opakowania po 800 gram, jak i 15 czy 20 kilogramów. Istnieje także możliwość zakupienia całych palet, na które składa się na przykład osiemnaście identycznych opakowań ściółki.

Takie zbiorcze opakowanie wychodzi cenowo korzystniej, jednak zanim zostanie podjęta decyzja o zakupie takiego zapasu, należy wciąż pod uwagę, czy dana ściółka odpowiada potrzebom kilku, czy jednemu koniowi i czy nie będzie ona niewykorzystana.

Ze względu na możliwe do poniesienia koszty transportu najlepiej zorientować się, przeszukując strony internetowe dostawców, czy któryś działa lokalnie, i zadeklarować odbiór samemu.