Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 13, 2017 in Inne |

Działanie węgla aktywnego w akwarium?

Jednym z rodzajów filtracji, który jest stosowany w akwarystyce od wielu lat, jest węgiel aktywny. To niezmiernie przydatna substancja, wspierająca działania akwarystów.

Węgiel aktywny w akwarium

Filtry, w których stosuje się węgiel aktywny powinny być zawsze dedykowane dla akwariów. Dlaczego? Ponieważ właściwości węgla wynikają wprost z rodzaju drewna, z którego on powstał. Jeśli zostanie zastosowana zła substancja, można nieświadomie doprowadzić do śmierci zwierząt żyjących w zbiorniku.

W jaki sposób działa węgiel? Przede wszystkim pochłania zbędne substancje organiczne, które są zawieszone w wodzie. Mogą to być rozkładające się szczątki zwierząt lub uszkodzone rośliny, resztki pokarmów lub odchody rybie. Węgiel wpływa również na zmniejszenie przyrostu zielonych glonów, które w niektórych warunkach (np. zwiększona ilość fosforanów lub azotanów) mogą pojawiać się w szybkim tempie.

Węgiel działa również w drugi sposób, poprzez wiązanie cząsteczek, atomów i jonów. Dzięki temu niektóre związki chemiczne, przepływając przez filtr, przyklejają się do wnętrza. Nie dotyczy to jednak wszystkich substancji, czyli np. azotanów i fosforanów.

Filtry węglowe, znane od lat, są wciąż powszechnie stosowane i cenione przez akwarystów.