Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 9, 2021 in Uroda |

Czy picie wody ma wpływ na wygląd skóry?

Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarczanie jej w niedostatecznej ilości może doprowadzić do wielu problemów, włącznie z utratą cennych elektrolitów. Brak wody spowalnia metabolizm, utrudnia koncentrację, prowadzi do zmęczenia, wywołuje bóle głowy i utrudnia usuwanie toksyn z organizmu. Odpowiednie nawodnienie ma kluczowy wpływ także na kondycje skóry, ponieważ wpływa na poziom jej nawilżenia oraz odżywienia.

Wpływ wody na kondycję skóry

Ludzkie ciało w 70 proc. składa się z wody, z czego aż 20 proc. znajduje się w skórze. Jej młody, świeży i atrakcyjny wygląd w dużym stopniu zależy od właściwego nawodnienia. Woda powinna być jednak dostarczana nie tylko od zewnątrz, ale również od środka. Odwodniona skóra traci elastyczność i jędrność, szarzeje oraz trudniej się goi, a także staje się szorstka i bardziej podatna na alergie. Na jej powierzchni pojawiają się wypryski, zmarszczki, przebarwienia i plamy, przez co jej struktura i koloryt są niejednolite. Wynika to z faktu, że brak wody utrudnia organizmowi wydalanie toksyn. W rezultacie nie mają one ujścia i zaczynają się nadmiernie gromadzić, co niekorzystnie wpływa na wygląd zewnętrzny. Prawidłowo nawodniona skóra cechuje się natomiast gładkością, sprężystością i jędrnością, a także jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne czy powstawanie różnych niedoskonałości.

Rola wody w skórze

Woda to kluczowy składnik płaszcza hydrolipidowego, który utrzymuje właściwe nawilżenie skóry oraz odpowiada za transportowanie składników odżywczych do jej komórek. W przypadku nawet niewielkiego odwodnienia, praca znajdujących się w skórze właściwej fibroblastów produkujących kolagen i elastynę ulega istotnemu zaburzeniu. W rezultacie może przyspieszyć proces starzenia skóry, przyczyniając się do powstawania zmarszczek. Aby im zapobiec, konieczne jest systematyczne nawadnianie poprzez picie wody. W codziennej pielęgnacji warto też stosować kremy nawilżające, które zawierają odpowiednie substancje aktywne – np. wyciąg ze śluzu ślimaka.

Picie wody a wygląd skóry

Właściwe nawodnienie skóry znacząco poprawia ukrwienie, ponieważ usprawnia przepływ krwi w naczyniach kapilarnych. Każdego dnia należy dostarczać do organizmu przynajmniej 1,5-2 litry płynów, dbając o ich regularną podaż. Woda powinna być przyjmowana stopniowo przez cały dzień, a nie wypijana za jednym podejściem. Warto też pamiętać, że zapotrzebowanie organizmu na płyny wzrasta w upalne dni oraz przy wzmożonej aktywności fizycznej. Regularne picie wody zapewnia efektywne nawilżenie naskórka, dzięki czemu redukuje zaczerwienienia, oczyszcza pory i zapobiega ich zatykaniu oraz eliminuje nadmierne opuchnięcie twarzy. Odpowiednie nawodnienie korzystnie wpływa nie tylko na cerę, ale też skórę całego ciała – w tym pośladków, ud, brzucha czy piersi. Woda ma szczególny wpływ na biust, ponieważ chroni przed utratą jego jędrności. Pomocny w utrzymaniu skóry piersi w dobrej kondycji jest krem Ovashape. Nie tylko działa on nawilżająco, ale też przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji biustu. Krem Ovashape może nawet powiększyć piersi.

Woda a przeciwdziałanie problemom skórnym

Picie wody zapobiega wielu problemom skórnym, takim jak m.in. trądzik. Odpowiednie nawodnienie ogranicza ilość wydzielanego sebum, który jest jedną z głównych przyczyn powstawania wyprysków. Właściwa podaż wody niweluje ryzyko występowania stanów zapalnych, ponieważ przeciwdziała gromadzeniu się toksyn w porach. Warto pamiętać, że dla utrzymania dobrej kondycji skóry znaczenie ma nie tylko prawidłowe nawodnienie – nie bez znaczenia pozostaje również właściwa pielęgnacja. Skóry nie powinno się myć wodą zbyt twardą, ponieważ zawiera ona duże ilości rozpuszczonych minerałów. Niektóre z nich mają bardzo niekorzystny wpływ na stan płaszcza hydrolipidowego, ze szczególnym wskazaniem na wapń. W przypadku częstego kontaktu zewnętrznego może on zaostrzać istniejące zmiany trądzikowe oraz prowadzić do powstawania nowych wyprysków.